Exámenofóbia / Didaskaleinofóbia / Peirafóbia

Strach  z verejného preskúšania svojich vedomostí.


Základ slova pochádza z latinčiny exámen ,teda skúška. Príčiny panického strachu môžu byť rôzne, od obavy z výsmechu po nezhody zo skúšajúcim.Tiež sa nazýva ja didaskaleinofóbia.

Táto fóbia sa môže neskôr prejaviť aj pri pracovnom pohovore. Examenofobik trpí nadmernými obavami, úzkosťou, jeho život sa po pár neúspešných pohovoroch môže stať peklom.

Tejto fóbií spravidla predchádza negatívny zážitok. Niekedy sú svojím okolím nesprávne hodnotení, a podceňovaní, pretože pri vrcholiacej úzkosti môžu na okolie pôsobiť trápne, či komicky.

Niektorí si ako samoliečbu naordinujú alkohol. To samozrejme nie je najšťastnejší postup. Ako pri iných fóbiách, aj tu je lepšie vyhľadať odbornú pomoc. Táto fóbia sa radí k sociálnym fóbiám.

examenofobiaSofoFóbia
Sophophobia z gréckeho slova sofizmus. Pôvodne vzdelaný učiteľ filozofie a rečnenia, teraz už klamlivé dokazovanie pravdivosti...[viac]
skutočný príbeh:

Ahoj, od svojich 10 rokov, teraz mám 15, sa snažím vyhýbať skole. Mám pocit, že mám diddaskaleinofóbiu - strach zo školy. Viem, že to znie pateticky, ale predstavuje všetko čo cítim. Niekedy predstieram ochorenie, migrény alebo bolesti brucha. Pri pomyslení na školu sa mi chce plakať. Je to pre mňa ako "prepálené poistky". Niekedy som agresívny. Tiež trpím nespavosťou, a v škole som dosť úzkostlivý. už zo školy kontaktovali mojich rodičov. Cítim sa však trápne to vysvetľovať rodičom a myslím, že by to nepochopili. Brali by moju situáciu ako zámienku aby som nechodil do školy. Mám priateľov ale nie sú to skutočný priatelia. Nemám nikoho kto by ma utešil, a to je dôvod prečo píšem tu. Mnohokrát ďakujem. [zdroj:answers.yahoo.com]